Cyryl - wirtualne muzeum Poznania
Odwiedź nas na facebookuOdwiedź nas na instagramie

Nasza historia

Jesteśmy dumni ze swojego dziedzictwa i dbamy o kontynuację chlubnej tradycji sięgającej początku XIX wieku. Wartości takie jak równość i wspólnotowość są nam bliskie od zawsze: ruch spółdzielczy, zainicjowany w 1844 roku, stworzył pierwszą spółdzielnię spożywców w ramach walki z uciskiem najbardziej wykorzystywanych warstw społecznych.

Od tamtej pory konsekwentnie budujemy naszą markę na zasadach fair play.

Obecnie Społem PSS jest jednym z najdłużej istniejących podmiotów gospodarczych w Poznaniu.
Działa w placówkach w branży spożywczej i przemysłowej. Z sukcesem rozwija działalność w obszarze żywności ekologicznej pod autorską marką Eko Społem.

1816 r.
Początki w Polsce

Prekursor ruchu spółdzielczego – Stanisław Staszic – tworzy w powiecie hrubieszowskim Towarzystwo Rolnicze dla Ratowania się Wspólnie w Nieszczęściach. Celem fundacji spółdzielczej jest nauczenie wolnych gospodarzy ekonomicznego myślenia, zaradności i samopomocy.

1919 r.
Pierwsze kroki ku kooperacji spożywczej

29 sierpnia 1919 roku w Poznaniu założono Spółdzielnię Spożywców „Zgoda”, a jej członkami zostało 105 osób.

Działalność handlową rozpoczęła 10 grudnia otwierając dwa pierwsze sklepy przy ul. Górna Wilda oraz Łazarska 2.
Dwudziestolecie międzywojenne

Lata 1920-1940 to dynamiczny rozwój oraz wzrost liczby członków, który z 17008 osób w roku 1921 wzrósł do liczby 34617 osób w roku 1925. Spółdzielnia otwiera sklepy w Wągrowcu, w Skokach, w Lwówku, w Opalenicy, w Śremie, Szamotułach i Pleszewie. „Zgoda” przejmuje Spółdzielnię Spożywców w Grodzisku Wielkopolskim wraz z piekarnią, którą prowadziła do 1939 r. W roku 1930 Spółdzielnia posiadała 45 sklepów, z tego 28 w terenie i 17 w Poznaniu, w 1932 prowadzi działalność w 50 sklepach. W roku 1933 nastąpił kryzys gospodarczy, z którego „Zgoda” wyszła obronną ręką. W roku 1938 „Zgoda” zaliczona została do najprężniejszych spółdzielni spożywców w kraju, a liczba jej członków wynosiła ponad 38 tysięcy osób.

1940-1944 r.
Okupacja

Spółdzielnie na ziemiach wcielonych do Rzeszy uległy likwidacji, a ich majątek przekazano na rzecz Niemiec. „Zgoda” w momencie likwidacji posiadała 56 sklepów i liczyła 38 tysięcy członków.

1945 r.
Odrodzenie i działalność powojenna

W lutym „Zgoda” rozpoczęła swą powojenną działalność. W tym czasie powstaje wiele małych Spółdzielni, tworzonych przy zakładach pracy. W 1948 roku następuje połączenie działających w Poznaniu Spółdzielni: „Zgoda”, „Jedność”, „Robotnik”, „Konsum Urzędów Polskich”, „Traktorzysta” i Spółdzielni Pracowników Urzędu Wojewódzkiego w nową Spółdzielnię pod nazwą Powszechna Spółdzielnia Spożywców. W następnych latach przyłączano kolejne Spółdzielnie.
W ramach specjalizacji branżowych nastąpiło przekazanie zakładów i sklepów, takich jak zakłady gastronomiczne i piekarskie, sklepy masarskie i drogeryjne. Następnie dzieli się je na oddziały „Wschód” i „Zachód”.

W Spółdzielni wyodrębnione zostały oddziały obrotu artykułami spożywczymi, przemysłowymi, warzywami i owocami oraz pieczywem.
1956 r.
Koncentracja i zmiana nazwy

1956 r. rozpoczyna się proces koncentracji. Komórki są łączone i prowadzone przez biuro Zarządu.
15 grudnia 1957 roku Walne Zgromadzenie ustala nazwę Spółdzielni: Poznańska Spółdzielnia Spożywców, a rejestry członków po uporządkowaniu liczą ponad 12 tysięcy osób.

1958 r.
Spółdzielnie Uczniowskie

Powstaje pierwsza Spółdzielnia Uczniowska przy Szkole Podstawowej nr 12, przy ul. Głogowskiej.

Trzy lata później działa już 18 Spółdzielni Uczniowskich zrzeszających 3250 osób.

Tego samego roku, przy ówczesnej ul. Dzierżyńskiego, obecnie 28 Czerwca 1956 r. powstaje SAMOSIA, pierwszy punkt usługowy Praktycznej Pani.

Świadczy usługi w zakresie porad kosmetycznych i wypożycza sprzęt gospodarstwa domowego. Staje się pierwszą jaskółką wielobranżowości Społem.

1959 r.
Dynamiczny rozwój
Działa już 291 sklepów i otwierają się pierwsze obiekty samoobsługowe oraz preselekcyjne.

Dekadę później rozwój jest bardzo dynamiczny: istnieje 18 pawilonów w ramach samodzielnych projektów inwestycyjnych oraz 4 pawilony powstałe przy współudziale spółdzielni mieszkaniowych.

1965 r.
Spółdzielczy Dom Handlowy

Spółdzielnia prowadzi 54 sklepy samoobsługowe oraz 72 preselekcyjne.

Rozpoczyna się budowa Spółdzielczego Domu Handlowego „Alfa”, którego charakterystyczna architektura po dzień dzisiejszy jest punktem orientacyjnym na mapie Poznania dla wielu mieszkańców miasta.
1975-1977 r.
Reformy handlu wewnętrznego

Poznańska Spółdzielnia Spożywców staje się Oddziałem „Społem” Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców.

Trwają reformy handlu wewnętrznego, przejęcia i przekazywania zakładów oraz sklepów.

W 1977 roku Oddział „Społem” WSS staje się „Społem” Oddziałem Handlu Detalicznego.

1978-1982 r.
Przeciw trudnościom

Pojawiają się problemy z utrzymaniem ciągłości zaopatrzenia, głównie mięsa i jego przetworów.

Mimo trudnej sytuacji rynkowej Spółdzielnia odnotowuje sukcesy i otwiera kolejne sklepy.

Na handel spadają obowiązki związane z przyjmowaniem towarów niepaczkowanych oraz z koniecznością dokonywania przewozów własnym transportem.

Lata 80
Punkt zwrotny

W 1983 roku na bazie „Społem” Oddziału Handlu Detalicznego zostaje powołana „Społem” Poznańska Spółdzielnia Spożywców w Poznaniu.

Liczy 61860 członków i posiada 676 sklepów. Pięć lat później, 19 grudnia 1988 roku spółdzielcy tworzą Izbę Tradycji i Pamięci, skupiającą zbiory historyczne dotyczące spółdzielni spożywców z całego województwa.

Lata 90
Próba sił

W związku ze „specustawą” likwidowane są zakłady produkcyjne, sklepy i kioski. Zmniejsza się liczba członków Spółdzielni, a osłabione Społem w zderzeniu z warunkami wolnego rynku, bez żadnego wsparcia spółdzielczej formy gospodarowania ze strony państwa, powoli osiąga stabilizację. W 1995 roku, uchwałą Rady Nadzorczej dzień 10 grudnia zostaje ustanowiony świętem „Społem” Poznańskiej Spółdzielni Spożywców w Poznaniu.

W 1997 roku członkowie Spółdzielni na podstawie „Karty Klienta Społem” mogą uzyskać 5% rabatu za zakupy w sklepach.

2000 r.
Nowy wiek

Spółdzielnia posiada 123 sklepy i 2659 członków. Dostosowuje swoją ofertę do oczekiwań i potrzeb klientów. Systematycznie dokonuje wymiany urządzeń i wyposażenia. W placówkach pojawiają się terminale płatnicze i usługi dodatkowe, jak płatność za rachunki, możliwość wysłania kuponu Totolotka.

2008-2014 r.
Modernizacje

To czas modernizacji największych obiektów handlowych Spółdzielni. W 2008 roku nowy wygląd otrzymała „Beta” na os. Piastowskim. Rok później gruntowną modernizację przeszła „Newa” na os. Wichrowe Wzgórze. W roku 2014 w pełni nowoczesną placówką stał się „Kącik” przy rynku Łazarskim.

2011 r.
Innowacje

Zostaje uruchomiony Program Lojalnościowy „Społem znaczy razem”, który daje wiele korzyści klientom Spółdzielni. Rozpoczyna się współpraca z Międzyszkolnym Uczniowskim Klubem Sportowym.

Otwarty zostaje pierwszy sklep autorskiego projektu pod szyldem „Eko Społem” przy ul. Młyńskiej.

W roku 2015 Spółdzielnia uruchamia drugi sklep z półką eko przy ul. Słowiańskiej. Od roku 2015 z ofertą sklepów „Eko Społem” mieszkańcy Poznania mogą się zapoznać na stoiskach plenerowych Spółdzielni ustawianych podczas takich imprez jak: Dzień w Muzeum Szreniawa, Bieg Na Tak na poznańskiej Malcie, czy Dożynki Miejskie.

2017 r.
Społem gotuje

Spółdzielnia wprowadza pierwsze piece konwekcyjno-parowe, w których wypiekane są dania gotowe.

Przepyszne golonki, soczystą karkówkę, chrupiące skrzydełka i udka, drobiowego szaszłyka lub zapiekane ziemniaki można zakupić w sklepach Sezam na os. Oświecenia i Newa na os. Wichrowe Wzgórze.

Dbamy o seniorów

Pamiętając o starszych spółdzielcach organizujemy spotkania Koła-Seniora, na których nasi Seniorzy biorą udział w różnego rodzaju prelekcjach, wycieczkach, wędrówkach po Poznaniu. Tworząc prawdziwą rodzinę spółdzielczą, wspólnie celebrują wszystkie Święta i uroczystości. Przedłużają tym samym swoją aktywność życiową oraz odnajdują satysfakcję i radość z realizacji swoich marzeń i pasji.

Wychowujemy młode pokolenie

Spółdzielnia opiekuje się młodymi spółdzielcami zrzeszonymi w Spółdzielniach Uczniowskich, których celem jest kształtowanie umiejętności zespołowego działania i gospodarowania, prowadzenie działalności gospodarczej na rzecz szkoły i uczniów oraz propagowanie idei spółdzielczości. Prowadząc Izbę Pamięci i Tradycji „Społem”, gdzie gromadzone są pamiątki dokumentujące bogatą historię Społem, pokazujemy młodym pokoleniom rangę i znaczenie ruchu spółdzielczego w życiu kraju i naszej organizacji.

Pomagamy

Spółdzielnia współpracuje z instytucjami charytatywnymi, m.in. z oddziałem Caritas. W sklepach Spółdzielni stowarzyszenia i fundacje mogą wystawiać skarbonki w ramach zbiórek celowych. Wspomagamy organizowane systematycznie wśród poznańskich studentów zbiórki krwi. Współpracujemy ze Stowarzyszeniem „Na Tak”, Hospicjum Palium i Schroniskiem dla Zwierząt. Angażujemy się w pomoc celową, taką jak wsparcie finansowe rodzin ukraińskich z Mariupola, ludności w Aleppo, przekazanie darów na rzecz osób poszkodowanych w powodziach, w wybuchu kamienicy na poznańskim Dębcu, szeroko rozumianą pomoc naszym pracownikom w ciężkich sytuacjach życiowych.

Udział w życiu Poznania

Spółdzielnia bierze czynny udział w życiu poznaniaków, uczestnicząc w organizacji lokalnych imprez lub wydarzeń. Współpracujemy z Winogradzkimi Domami Kultury poprzez udział w imprezach z okazji Dnia Dziecka, czy też wspieramy rzeczowo uczestników półkolonii. Fani koszykówki z pewnością wiedzą, że zawodniczki MUKS Poznań walczą w strojach z naszym logo. Świętujący udane plony mogą nas spotkać podczas corocznych Dożynek Miejskich organizowanych przez Urząd Miasta Poznania. Bierzemy czynny udział w „Biegu na Tak” odbywającym się na poznańskiej Malcie, wspierając organizatorów i wystawiając własną drużynę.

Jesteśmy nowocześni i patrzymy w przyszłość

Jako polskie przedsiębiorstwo o 100% polskim kapitale, pomimo olbrzymiej i agresywnej konkurencji sieci zagranicznych nieustannie się rozwijamy, na pierwszym miejscu stawiając potrzeby i oczekiwania Klientów oraz prawa naszych Pracowników. Pielęgnujemy pamięć o naszej historii i dokładamy wszelkich starań, aby zarażać ideą spółdzielczości młode pokolenie.

Newsletter! Zawsze na bieżąco!

Kontakt

Społem Poznańska Spółdzielnia Spożywców
ul. 27 Grudnia 13
61-737 Poznań
Karta Klienta: 61 850-87-08
wynajem lokali: 61 850-86-09
członkostwo: 61 850-86-16
dział kadr: 61 850-86-26
sekretariat: 61 850-86-31
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP: 777-00-00-991
REGON: P-000673727
KRS: 0000012323
BDO: 000077626